MPLC1040L2R2
DigiKey Part Number
399-10984-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10984-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10984-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLC1040L2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 10.5A 10 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 10.5 A 10mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLC1040L2R2 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 120°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
11A