MPX1D1040L2R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPX1D1040L2R2 |
Description | FIXED IND 2.2UH 14.6A 7.9 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 14.6 A 7.9mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPX1D1040L2R2 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 7.9mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 23MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 18.5A |