PEB227NKL3520QE4
DigiKey Part Number
399-PEB227NKL3520QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEB227NKL3520QE4
Description
ALU CAP 520UF 80V SMD VERTICAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
520 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 149.9mOhm @ 100Hz 1500 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Tray
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.568 A @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
4.48 A @ 5 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.669" Dia (17.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.177" (29.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
149.9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 150°C