R413N310000M1M
DigiKey Part Number
399-5983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413N310000M1M
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R413N310000M1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)