T499A105K016ATE10K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T499A105K016ATE10K |
Description | CAP TANT 1UF 10% 16V 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 10Ohm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T499A105K016ATE10K Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C |
Mfr | Mounting Type Surface Mount |
Series | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) |
Capacitance | Manufacturer Size Code A |
Tolerance ±10% | Ratings AEC-Q200 |
Voltage - Rated 16 V | Features Automotive |
Type Molded | Grade Automotive |
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm | Qualification AEC-Q200 |
Operating Temperature -55°C ~ 175°C | Base Product Number |