T520D108M2R5ATE015
DigiKey Part Number
399-10337-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10337-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10337-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520D108M2R5ATE015
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Detailed Description
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T520D108M2R5ATE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz