T523J477M010APE070
DigiKey Part Number
399-18666-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18666-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18666-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T523J477M010APE070
Description
CAP TANT POLY 470UF 10V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2924 (7360 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T523J477M010APE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
J
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz