T525T336M008ATE080
DigiKey Part Number
399-4792-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-4792-1-ND - Cut Tape (CT)
399-4792-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T525T336M008ATE080
Description
CAP TANT POLY 33UF 8V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 8 V 1411 (3528 Metric) 80mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T525T336M008ATE080 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
8 V