T530X687M006ATE010
DigiKey Part Number
399-10381-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10381-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10381-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T530X687M006ATE010
Description
CAP TANT POLY 680UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 10mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T530X687M006ATE010 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 100kHz