T598B107M2R5ATE045
DigiKey Part Number
399-T598B107M2R5ATE045TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T598B107M2R5ATE045CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598B107M2R5ATE045
Description
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 1411 (3528 Metric) 45mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T598B107M2R5ATE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
2.5 V
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz