APG1608SEKC/T
DigiKey Part Number
754-1353-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1353-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1353-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG1608SEKC/T
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Orange 601nm LED Indication - Discrete 2.05V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APG1608SEKC/T Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
120°
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
610nm
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.28mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm