APG1608ZGCK
DigiKey Part Number
754-2113-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2113-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2113-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG1608ZGCK
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APG1608ZGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
130°
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
515nm
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.28mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm