APHB1608LCGKSURKC
DigiKey Part Number
754-APHB1608LCGKSURKCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APHB1608LCGKSURKCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APHB1608LCGKSURKCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHB1608LCGKSURKC
Description
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 1.9V Green, 1.8V Red 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHB1608LCGKSURKC Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V Green, 1.8V Red
Mfr
Current - Test
2mA Green, 2mA Red
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
574nm Green, 645nm Red
Configuration
Independent
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.60mm x 0.80mm