DC56-11SURKWA
DigiKey Part Number
DC56-11SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC56-11SURKWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 2 Character Common Cathode 1.95V 20mA 0.984" H x 0.750" W x 0.268" D (25.00mm x 19.05mm x 6.80mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DC56-11SURKWA Models
Category
Color
Red
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
85mcd
Number of Characters
2
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
0.984" H x 0.750" W x 0.268" D (25.00mm x 19.05mm x 6.80mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
18-DIP (0.600", 15.24mm)