1206D101J501KHT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1206D101J501KHT |
Description | CAP CER 100PF 500V C0G/NP0 1206 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1206D101J501KHT Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 200°C |
Mfr | Features High Temperature |
Packaging Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.064" (1.63mm) |