RK73H1ETTP1001F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1ETTP1001FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1ETTP1001FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1ETTP1001FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1ETTP1001F
Description
RES 1K OHM 1% 1/10W 0402
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1ETTP1001F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)