100C100JT2500XT
DigiKey Part Number
478-100C100JT2500XTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-100C100JT2500XTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-100C100JT2500XTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100C100JT2500XT
Description
100 SERIES, PORCELAIN DIELECTRIC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±5% 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor P90 2325 (5864 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2325 (5864 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.145" (3.68mm)