KGP55KR72J105MS2J
DigiKey Part Number
478-KGP55KR72J105MS2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGP55KR72J105MS2JCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGP55KR72J105MS2JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGP55KR72J105MS2J
Description
2220, X7R, 630V, 1000NF, 20%, 2
Detailed Description
1 µF ±20% 630V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 2 J-Lead
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), High Voltage
Size / Dimension
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.203" (5.15mm)