SD2010S100S1R0
DigiKey Part Number
478-SD2010S100S1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SD2010S100S1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
478-SD2010S100S1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD2010S100S1R0
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A 2010
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount 2010/DO-214AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
2010/DO-214AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A