SR205C104KARTR2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 329
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR, AR Series
SR205C104KARTR2
DigiKey Part Number
478-7316-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7316-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR205C104KARTR2
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)