SR205C104MAATR1
DigiKey Part Number
478-SR205C104MAATR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SR205C104MAATR1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR205C104MAATR1
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)