SWLC120222M450B
DigiKey Part Number
478-SWLC120222M450B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWLC120222M450B
Description
SERIES: SWL/ CASE: C12/ CAP: 022
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.6 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
9.24 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.843" (123.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C