TPSA476M006R0800
DigiKey Part Number
478-9046-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9046-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9046-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSA476M006R0800
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 800mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
6.3 V