TFDL3006
DigiKey Part Number
5073-TFDL3006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFDL3006
Description
C6 SFTP 4PR/26 STR LSZ RED 1K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 (4 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair, Cat6 Cable Red 26 AWG Foil, Braid 1000.0' (304.8m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.260" (6.60mm)
Mfr
Shield Type
Foil, Braid
Series
Length
1000.0' (304.8m)
Packaging
Bulk
Jacket Color
Red
Part Status
Active
Voltage
1.5 kV
Cable Type
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Number of Conductors
8 (4 Pair Twisted)
Jacket (Insulation) Thickness
0.0300" (0.762mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Polyethylene (PE)
Conductor Strand
7/34
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
100%, 80%