FGG.00.302.CLAD27
DigiKey Part Number
FGG.00.302.CLAD27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.00.302.CLAD27
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.00.302.CLAD27 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.087" ~ 0.106" (2.20mm ~ 2.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C