FGG.00.304.CLAD27Z
DigiKey Part Number
FGG.00.304.CLAD27Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.00.304.CLAD27Z
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.00.304.CLAD27Z Models
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.087" ~ 0.106" (2.20mm ~ 2.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C