Image for FGG.00.304.CYCD27Z is not available
FGG.00.304.CYCD27Z
DigiKey Part Number
FGG.00.304.CYCD27Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.00.304.CYCD27Z
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.00.304.CYCD27Z Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.087" ~ 0.106" (2.20mm ~ 2.70mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C