FGG.0B.305.CLAD22 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1124-FGG.0B.305.CLAD22-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FGG.0B.305.CLAD22 |
Description | CIRCULAR CONNECTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Finish Chrome |
Mfr | Contact Finish - Mating Gold |
Series | Color Silver |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP50 - Dust Protected |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type | Features Backshell |
Number of Positions 5 | Shielding |
Shell Size - Insert 305 | Current Rating (Amps) 6.5A |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Cable Opening 0.055" ~ 0.087" (1.40mm ~ 2.20mm) |
Termination Solder Cup | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |