FGG.1B.308.CYCD72
DigiKey Part Number
FGG.1B.308.CYCD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.308.CYCD72
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.1B.308.CYCD72 Models
Current Rating (Amps)
5A
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C