FGG.2B.306.CLAD62Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.306.CLAD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.306.CLAD62Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.306.CLAD62Z Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C