FGG.2B.310.CYCD82
DigiKey Part Number
FGG.2B.310.CYCD82-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.310.CYCD82
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.2B.310.CYCD82 Models
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C