FGG.2B.318.CYCD92
DigiKey Part Number
1124-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.318.CYCD92
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.2B.318.CYCD92 Models
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
5.5A
Shell Size - Insert
318
Cable Opening
0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C