FPG.0B.302.CLAD52 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FPG.0B.302.CLAD52-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FPG.0B.302.CLAD52 |
Description | CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FPG.0B.302.CLAD52 Models |
Category | Contact Finish - Mating Gold |
Mfr | Color Silver |
Series | Ingress Protection IP50 - Dust Protected |
Packaging Bulk | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Features Backshell |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 2 | Current Rating (Amps) 10A |
Shell Size - Insert 302 | Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |