PHG.0B.306.CLLD52Z
DigiKey Part Number
PHG.0B.306.CLLD52Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.0B.306.CLLD52Z
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.0B.306.CLLD52Z Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C