PHG.1B.307.CLLD62Z
DigiKey Part Number
PHG.1B.307.CLLD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.1B.307.CLLD62Z
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHG.1B.307.CLLD62Z Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
307
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C