PHG.2B.316.CLLD82
DigiKey Part Number
PHG.2B.316.CLLD82-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.2B.316.CLLD82
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.2B.316.CLLD82 Models
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
316
Cable Opening
0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C