0JTD025.T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-0JTD025.T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0JTD025.T |
Description | FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/300VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 300 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Slow Blow |
Series | Applications Transformer Protection |
Packaging Bulk | Class J |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, UL |
Mounting Type Requires Holder | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case Cartridge, Non-Standard |
Current Rating (Amps) 25A | Size / Dimension 0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm) |
Voltage Rating - AC 600 VAC |