0230.250HXP
DigiKey Part Number
F2479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0230.250HXP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0230.250HXP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
350A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.216
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
2.43 Ohms