0235.250MXP
DigiKey Part Number
F4716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0235.250MXP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.0166
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2.25 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V