0239003.MXF20P
DigiKey Part Number
0239003.MXF20P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0239003.MXF20P
Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
129.51
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.04877 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V