0326.500MXP
DigiKey Part Number
0326.500MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0326.500MXP
Description
FUSE CERM 500MA 250VAC 125VDC
Detailed Description
500 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Melting I²t
2.5
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
1.3 Ohms