0603L175SLYR
DigiKey Part Number
F5778TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5778CT-ND - Cut Tape (CT)
F5778DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603L175SLYR
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75 A Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Category
Time to Trip
600 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
60 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A