1.5KE10CA
DigiKey Part Number
1.5KE10CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE10CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE10CA
Description
TVS DIODE 8.6VWM 14.5VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.5V Clamp 104.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE10CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V