1.5KE56CA-B
DigiKey Part Number
1.5KE56CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE56CA-B
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
EDA/CAD Models
1.5KE56CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V