1206L110/12SLYR
DigiKey Part Number
F5764TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5764CT-ND - Cut Tape (CT)
F5764DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L110/12SLYR
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.1A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.1 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
EDA/CAD Models
1206L110/12SLYR Models
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
130 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A