15KPA33CA
DigiKey Part Number
F6603TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6603CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 54.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54.7V Clamp 276.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
15KPA33CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
276.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
54.7V