2920L075/60MR
DigiKey Part Number
F5633TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5633CT-ND - Cut Tape (CT)
F5633DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L075/60MR
Description
PTC RESET FUSE 60V 750MA 2920
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 750 mA Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2920L075/60MR Models
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
950 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.289" L x 0.202" W (7.35mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
10 A