5KP14CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 466
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
23.2V Clamp 219.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP14CA-B
DigiKey Part Number
5KP14CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP14CA-B
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP14CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
219.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V