CCMR.500TXP
DigiKey Part Number
5666-CCMR.500TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR.500TXP
Description
FUSE CRTRDGE 500MA 600VAC/250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
250 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Motor Protection
Packaging
Bulk
Class
CC
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
300kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
500mA
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC