CCMR040.T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-CCMR040.T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CCMR040.T |
Description | FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/250VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40A 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 250 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Slow Blow |
Series | Applications Motor Protection |
Packaging Bulk | Class CD |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, UL |
Mounting Type Requires Holder | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
Current Rating (Amps) 40A | Size / Dimension 0.850" Dia x 1.880" L (21.60mm x 47.80mm) |
Voltage Rating - AC 600 VAC |